Ana Sayfa Gündem Sektör başkanları seçim sonuçlarını değerlendirdi

Sektör başkanları seçim sonuçlarını değerlendirdi

BMD, TGSD, İHKİB ve TASD başkanları, 1 Kasım Genel Seçim sonuçlarını değerlendirdikleri bir bildiri yayınladı. Dernek başkanları, seçimin ardından beklenti ve önerilerini paylaştı.

 

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sami Kariyo
bmd-baskani-sami-kariyoHalk siyasal seçimini yapaparak Ak Partiyi yeniden tek başına iktidara taşıdı. Artık sıra ekonomiye odaklanmaya geldi. Ekonomide önemli sorunlar var. Sıkı bir şekilde çalışmamız lazım. Bu süreçte Türkiye’nin yurt dışı açılımını birinci öncelikli olarak görüyoruz. Dışa açılımda en önemli argümanımızı marka ekonomisi oluşturuyor. Yeni kurulacak hükümetten, ekonomiyi geliştirecek önlemleri alırken, marka ekonomisine geçişi hızlandıracak önlemleri de bir an önce hayata geçirmesini arzuluyoruz.

 

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat
tgsd-baskani-seref-fayatSeçim sonuçlarıyla halk koalisyon gerçeğini tehlikeli buldu. Bunun yerine tek başına iktidarı tercih ettiğini gösterdi. Ak Parti’yi ödüllendirdi. Türkiye’nin koalisyon ile yönetilmeye hala hazır olmadığını gösterdi. Seçmen ekonomik istikrar için tek başına iktidar istedi. Yeni kurulacak hükümetten ekonomik sorunlara çözüm bulmasını istiyoruz. Artık seçimleri düşünmeden işbaşı yapacağımız bir döneme girdik. Ak Parti’nin tek başına iktidar olmasına rağmen bütün ülkeyi kucaklayan mesajlar vermesini umuyoruz.

 

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi
ihkib-baskani-hikmet-tanriverdiHalkımız 5 ay aranın ardından tek partili bir güçlü bir hükümet ve istikrar istediğini gösterdi. Ak Parti’yi kutluyor, seçilenlere hayırlı olsun diyoruz. Güçlü bir hükümetin reformlarla ekonomide büyük işler yapabileceğini düşünüyoruz. Daha önce hazırlanan 1350 maddelik eylem planının hayata geçirilmesini bekliyoruz. Türkiye için bu seçimleri bir şans olarak değerlendiriyoruz. Ekonomik açıdan baktığımızda Türkiye son 1 yılını seçimlerle harcadı. Beş ay aranın ardından seçmen yeniden tek parti iktidarını yönetime taşıdı. Şimdi tam anlamıyla kısır tartışmalardan sıyrılıp, işe güce odaklanmamız gerekiyor. Kutuplaşmanın, gerginliğin faturasını toplumun tüm kesimleri ödüyor. Bu nedenle kurulacak Ak Parti hükümetinin çözüm odaklı yaklaşımlarla tansiyonu düşürmesini bekliyorum. Ekonomide hızlı ve etkin reformlara ihtiyacımız var. Ardından sınır ve iç güvenliğimizi sağlamak ve AB üyeliğini yeniden ülkemiz gündeminin ilk sıralarına taşımak zorundayız. Türkiye’nin önünde çok büyük fırsatlar olduğu gibi çok büyük sorunlar da var. Yeni Ak Parti iktidarından öncelikle ihracatta yaşanan kan kaybına, terör saldırılarının neden olduğu güvenlik kaygısına, genç işsizlik oranlarındaki artışa çözüm üretmesini bekliyoruz.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin
tasd-baskani-huseyin-cetinAk Parti bu seçimlerde hükümeti kurma çoğunluğunu yeniden elde ederek önemli bir siyasal başarıya imza attı. Siyasal tartışmaları sonlandırıp işe güce odaklanmamız gerekiyor. Küresel piyasalardaki gelişmeler ve içerideki siyasi belirsizlik nedeniyle 2015 ekonomide kayıp bir yıl oldu. Zaman kaybetmeden istikrarı sağlayan, ekonominin önünü açan üreticiyi destekleyen iç ve dış politikaların hayata geçirilmesini bekliyoruz. Yeni dönemin ülkemizi milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz