Ana Sayfa Gündem “Azerbaycan pazarında Türk markalarına fırsat sunuyoruz”

“Azerbaycan pazarında Türk markalarına fırsat sunuyoruz”

Azerbaycan’ın en büyük holdinglerinden olan PASHA Holding çatısı altında bulunan alışveriş merkezleri, alışveriş deneyimini yeniden tanımlıyor. PASHA Malls CEO’su Yaman Şahin, PASHA Malls’un kuruluşundan günümüze uzanan başarı hikayesini ve Azerbaycan’daki perakende sektöründeki güncel gelişmeleri AVMDergi.com’a anlattı. Azerbaycan piyasasında faaliyet göstermek isteyen markalarla iş birliği yapma stratejisini paylaşan PASHA Malls CEO’su Yaman Şahin, şirketin kiralama yöntemleri ve Türk markalarıyla olan iş görüşmelerine açıklık getirdi. Yaman Şahin, mevcut ve planlanan alışveriş merkezleri için Türk markalarıyla iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını vurgularken, Türkiye’nin perakende piyasasındaki deneyimlerinin Azerbaycan’da avantaj sağladığını ifade etti.

Röportaj, AVMDergi.com

Öncelikle PASHA Malls’u tanıyabilir miyiz?
PASHA Malls, 2008 yılında Azerbaycan’ın en büyük holdinglerinden olan PASHA Holding tarafından kuruldu. Şirketimiz bugün itibariyle 6’sı Bakü’de, 1’i Gence de olmak üzere toplam 7 alışveriş merkezinin kiralama ve yönetimini yapıyor. Portföyümüzde Bakü’nün tek lüks alışveriş merkezi olan Port Baku; Hazar Denizi’ne açılan terası ve muhteşem mimarisiyle Deniz Mall; Azerbaycan’ın ilk alışveriş merkezlerinden biri olan 28 Mall; ülkenin en büyük uluslararası ve yerel marka karmasına ev sahipliği yapan Genclik Mall; Bakü şehir merkezine 30 dakika mesafede açık konseptle inşa edilmiş Amburan Mall; alışveriş ve eğlence için açılmış olan ve Bakülülerin uzun yıllardır keyifle ziyaret ettiği Şüvelan Park; ülkenin ikinci büyük kentinde faaliyet gösteren Gence Mall bulunmaktadır.

Bu yıl ise, içinde 7 yıldızlı bir otel, lüks rezidans ve ofis bloklarının da bulunduğu Crescent Bay kompleksinde yer alan yeni Crescent Mall AVM’mizi Bakülülerle buluşturacağız. Ülkenin yeni imza projesi olacak bu komplekste Azerbaycanlılar ile ulusal ve uluslararası güçlü marka karmamızla bir kez daha buluşacak olmanın heyecanını şimdiden yaşıyoruz.

“Yenilik ve eğlenceyi buluşturan AVM’ler”

Deniz Mall

Organize perakendedeki büyük dönüşüm, konsept kavramı etrafında şekilleniyor. Ziyaretçileri burada nasıl bir ambiyans bekliyor? Portföyünüzdeki alışveriş merkezlerinin “ayırt edici özellikleri” nelerdir?
Azerbaycan’ın en büyük ve lider alışveriş merkezi yönetim şirketi olan PASHA Malls, sadece alışveriş değil aynı zamanda insanların boş zamanlarını etkili bir şekilde değerlendirebilmeleri için farklı konseptler de sunuyor. En belirgin avantajımız hem Bakü’de hem de ikinci büyük bölgemiz olan Gence’de farklı eğlence merkezleri, alışveriş mağazaları ve restoran seçenekleriyle ziyaretçilerimize farklı bir atmosfer sunmaktır. Portföyümüzde yer alan pek çok alışveriş merkezimizin farklı ve özgün tasarımlarıyla öne çıktığını da belirtmeliyiz. Bunun bir örneği kendine özgü mimarisi ve eğlence merkezleriyle Deniz Alışveriş Merkezi’dir. Bu alışveriş merkezinin tasarımı Azerbaycan armasının sembolü olan sekiz köşeli yıldız şeklinde yapılmıştır.

Port Baku Mall

Azerbaycan’da perakende sektörü nasıl bir büyüme gösteriyor?
Azerbaycan perakende sektörü genellikle bayilik sistemi ile ilerliyor. Dünyanın önemli sayıda perakende markasının Azerbaycan’da mağazaları bulunuyor. Lüks segmentteki mağazaların tercihi Port Baku Mall ya da cadde mağazaları oluyor. Biz Port Bakü Mall’de Etro, Burberry, Ralph Lauren, Dolce&Gabbana, Tiffany, Rolex, Emporio Armani, Chloe, Hugo Boss gibi markalara ev sahipliği yapıyoruz.

Ganja Mall

Azerbaycan’da perakende sektöründe tüketici tercihleri ve alışveriş alışkanlıkları hakkında bilgi verir misiniz?
Merkezi konumlarda bulunan, kolay ulaşılabilir ve modern alışveriş merkezleri müşterilerin ilk tercihi oluyor. Alışveriş caddelerinin dağınık yapısı ve şehrin daima rüzgârlı oluşu da müşterileri öncelikli olarak alışveriş merkezlerine yönlendiriyor. Pandemi süresince ülkede online alışverişin de ciddi bir ivme kazandığı görülmekte. Özellikle Türkiye’den Trendyol, Hepsiburada gibi online satış siteleri de Azerbaycanlılar tarafından yoğunlukla kullanılıyor.

PASHA Malls portföyündeki AVM’lerin lokasyon avantajları nelerdir?
PASHA Malls’un portföyünde yer alan alışveriş merkezleri, ülkenin ana merkezi bölgelerinde, insanların yoğun olarak toplandığı, iş merkezlerinin ve konut sakinlerinin bulunduğu bölgelerde bulunuyor. Bu alanlar çok stratejik düşünülmüş ve planlanmış, bunu bugün alışveriş merkezlerimize gelen ziyaretçi sayısında da açıkça görüyoruz. Ayrıca denize sıfır konumda yer alan Deniz Alışveriş Merkezi, Bakü’nün rekreasyon alanında yer alan Amburan Alışveriş Merkezi, ana iş merkezi Port Baku Towers’ın karşısında yer alan Port Baku Alışveriş Merkezi ve şehrin en kalabalık bölgesinde yer alan 28 Alışveriş Merkezi üst seviyede lokasyon avantajına sahiptir.

Marka karmasını yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Bu anlamda ziyaretçi profilinizi de öğrenebilir miyiz? Ziyaretçi profili, marka karmasında ne yönde etkili oldu?
Marka karması oluştururken Azerbaycan vatandaşlarının tüketim alışkanlıklarını ve karakterlerini göz önünde bulunduruyoruz. Azerbaycan vatandaşları alışverişi ilgi çekici ve renkli hale getirmek isteyen, aynı zamanda hafta sonunu da alışverişle birleştirmek isteyen insanlardır. Bunları dikkate alarak alışveriş merkezlerimizde hem dinlenmeye hem de alışverişe uygun bir atmosfer yaratmaya çalışıyoruz. Ayrıca shopmix oluştururken aile misafirlerimizin aynı anda alışveriş yapabilmeleri için gerekli koşulları oluşturmaya çalışıyoruz. Azerbaycan’ın turizm alanında gelişen bir ülke olduğunu da belirteyim. Özellikle bahar ve yaz aylarında Orta Doğu’dan, eski BDT ülkelerinden ve hatta Avrupa’dan çok sayıda turisti burada görmek mümkün. Alışveriş merkezlerimizi hem eğlence hem de alışveriş noktası olarak aktif bir şekilde tanıtıyor, turistlere de hitap ediyoruz.

“Türk markalarımızla görüşmeler yapmaktan mutluluk duyarız”

Shuvelan Park

Kiralama konusunda nasıl bir yöntem izliyorsunuz, markalara kiralamada ne gibi çözümler sunuyorsunuz?
Azerbaycan piyasasında faaliyet göstermek isteyen markaları karşılamaktan büyük memnuniyet duymaktayız. Zaten hâlihazırda operasyonlarını buraya genişletmek isteyen markaların ilk kapısı olarak mutlaka ziyaret edilmekteyiz. Hem Türkiye perakende piyasalarını hem de Azerbaycan piyasalarında işleyiş modelini artık biliyor olmamız ciddi avantajlar yaratmamızı sağlıyor. Bu nedenle bu kanaldan da duyurmak isteriz ki gerek mevcutta işleyen 7 AVM’miz gerekse önümüzdeki yıllarda açılmasını planladığımız yeni AVM’lerimiz için Türk markalarımızla görüşmeler yapmaktan mutluluk duyarız. Sadece alışveriş merkezlerimiz açısından değil Azerbaycan perakendesi hakkında da genel bilgilendirme yapabileceğimizi de özellikle belirtmek isterim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz