Ana Sayfa İNDEKS AYD AYD Başkanı’ndan Sinan Öncel’e yanıt

AYD Başkanı’ndan Sinan Öncel’e yanıt

AYD Başkanı Hulusi Belgü, geçtiğimiz gün “AYD Başkanı Hulusi Belgü’nün akıl dışı önerisini biz kara mizah örneği olarak değerlendiriyoruz” açıklaması yapan BMD Başkanı Sinan Öncel’e yanıt verdi. Belgü, “Ne sektörümüzde ayrımcılığa ne de ticaretimizin ve ekonomimizin zarar görmesine izin veririz” dedi.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, “Kamuoyunu derinliksiz sözde araştırmalarla yanlış bilgilendiren Belgü’nün akıl dışı önerisini biz kara mizah örneği olarak değerlendiriyoruz” diyen BMD Başkanı Sinan Öncel için bir açıklama yaptı. “Maliyetleri sadece alışveriş merkezi yatırımcısı ödesin” demekten başka çözüm getirmeyen, iki basiretli tacir arasında yapılmış sözleşmeleri hiçe sayarak işine geldiği maddeleri kabul eden işine gelmeyen diğer maddeleri ise reddeden bir anlayışı anlayabilmek mümkün değildir” diyen Belgü, şu açıklamada bulundu:

“BMD (Birleşmiş Markalar Derneği) tarafından 11 Nisan 2018 günü düzenlenen ve perakende sektörümüzün sahip olduğu büyük potansiyelin de bir yansıması olduğuna inandığınız Yurt Dışı Açılım toplantısında BMD Başkanı Sinan Öncel’in talihsiz birtakım açıklamalarını üzüntüyle okudum.

Ülkemiz bulunduğu jeopolitik konum itibariyle birçok sorunla mücadele etmek zorundadır, döviz kurlarındaki hareketlilik de bu sorunlardan sadece bir tanesidir. Güçlü Türkiye her sorunu çözdüğü gibi bu sorunla da mücadeleyi kazanacaktır ancak bu mücadele tek taraflı yapılamaz. Tüm borçları ülkemizin bir diğer gerçeği olan; uzun vadeli fonların/kredilerin bankalar tarafından sadece döviz olarak önerildiği bu ortamda hem kiracı hem yatırımcı hem banka hem de devletimizin el ele, kol kola çözme mecburiyeti vardır.

Bugüne kadar AYD (Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları Derneği) olarak ülkemizde yaşanan döviz problemini çözmek üzere önerdiğimiz birçok öneriyi reddeden ve bu konu üzerinde “Maliyetleri sadece alışveriş merkezi yatırımcısı ödesin” demekten başka çözüm getirmeyen, iki basiretli tacir arasında yapılmış sözleşmeleri hiçe sayarak işine geldiği maddeleri kabul eden işine gelmeyen diğer maddeleri ise reddeden bir anlayışı anlayabilmek mümkün değildir.

Yaklaşık iki senedir çağdaş finans dünyasında kullanılan ve bir nevi sigorta olarak görülmesi gereken future/option sistemlerini, çıkabilecek maliyetleri hem kiracının, hem de Alışveriş Merkezi yatırımcısının paylaşarak kullanma önerimizi “Biz bu işten anlamayız” söylemi ile geri çeviren ve hatta bu konuyla ilgili eğitimlere katılma zahmetinde dahi bulunmayan bir Başkanın, yaptığımız önerileri komik bulma sebebi ya mevzularda bilgi sahibi olmaması, ya da umursamaz bir şekilde imzaladığı kontratı okumak için gerekli eğitimi almamasından kaynaklanmaktadır.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği olarak her zaman ülkemizin ve bilhassa perakendecilerin yanında yer aldığımızın, her kur yükselmesinde kiracıların kira ciro oranlarına bakarak yerli yabancı ayrımı yapmadan tek bayrak, tek millet, tek vatan söyleminden ayrılmadan elimizden geldiğince yardımcı olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Sayın Başkanın sadece kur dalgalanmalarında ortaya çıkıp yaşanan problemin tek mağduru kendileriymiş gibi hareket etmesinden, imzalı sözleşmeleri tanımazdan gelmesi için telkinde bulunmasından ve bunu yaparken yerli yatırımcı, yabancı yatırımcı ayrımcılığı yapmasından ve her fırsatta serbest ticaretin içine devleti ve hükümeti çekmeye çalışmasından üzüntü duyuyoruz. Umarız bu tip karamsar söylemler hızla büyüyen ticaretimize ve ekonomimize olumsuz etki etmez.”

BMD Başkanı Sinan Öncel ne demişti?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz