Ana Sayfa İNDEKS AYD AYD, Ankara’da ‘Söyleyeceklerimiz Var’ dedi

AYD, Ankara’da ‘Söyleyeceklerimiz Var’ dedi

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD), ‘Türkiye Alışveriş Merkezi Tüketici Algı Araştırması’nı Ankara iş dünyası ile ‘Söyleyeceklerimiz Var’ isimli toplantısında paylaştı. Ankara Ticaret Odası (ATO) desteği ile Ankara’da gerçekleştiren etkinliğe, ATO Başkanı Gürsel Baran ve Ankara iş hayatının önde gelen isimleri katılım gösterdi.

Türkiye’deki yerli ve yabancı alışveriş merkezleri ve yöneticilerinin tek çatı kuruluşu olarak faaliyetlerini sürdüren AYD, ‘Söyleyeceklerimiz Var’ isimli toplantısının ilkini 15 Haziran Perşembe günü Ankara’da gerçekleştirdi.

Ankara Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda, Akademetre Research Company iş birliği ile bu sene altıncısını gerçekleştirilen ve AVM müşterisinin mercek altına alındığı ‘Türkiye Alışveriş Merkezi Tüketici Algı Araştırması’ Ankara iş dünyası ile paylaşıldı.

ATO Başkanı Gürsel Baran, AYD Yönetim Kurulu Başkanı Hulusi Belgü, Prof. Dr. Emre Alkin ve Akademetre Research Genel Müdürü Halil İbrahim Zeytin’in katılımı ile gerçekleşen toplantıda konuşma yapan Hulusi Belgü, “Ankara’daki AVM’ler ve yatırımcılar bizim için çok önemli. AYD, sizleri dinlemek, yorum ve ihtiyaçlarınızı öğrenmek, sorunlarımıza birlikte çözüm getirmek için kuruldu. Bu doğrultuda AVM müşterilerini dinlediğimiz araştırmalarımızı sizlerle paylaşmak; yorum ve görüşlerini öğrenmek adına bugün Ankara’da toplanmayı arzu ettik. ATO Başkanımız Sayın Gürsel Baran Bey de bu istediğimizi kırmadı ve bizleri burada sizlerle buluşturma nezaketini gösterdi” dedi. Belgü konuşmasına şöyle devam etti:

“Hepinizin bildiği gibi şu anda gündemimizde yer alan ortak giderler konusunda geçtiğimiz yıl perakende sektörünü temsil eden 5 dernek ile beraber çok ciddi bir zaman ayırarak ve büyük emek vererek katsayı esasına dayanan bir çalışma yaptık. Tüm derneklerin imzaladığı ve mutabık kaldığımız bu çalışmayı yetkililere ilettik. Fakat tam da 2016 yılının son günü bizim önerdiğimiz sistemden tamamen farklı bir sistem kabul edilerek Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Doğru olduğuna inandığımız sistem, tüm dünyada uygulanan daha önce de federasyonda 5 dernek tarafından imzalanan sistemdir. Bu konuyla ilgili hem perakendeci hem de AVM yatırımcısını memnun edecek şekilde yeniden düşünüleceğine, bir orta yol bulunacağına inanıyoruz ve geliştirilmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

ATO Başkanı Gürsel Baran: “Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da yaşanan ve hepimizi etkileyen menfur darbe girişimi, yalnızca siyasi anlamda değil ekonomik anlamda da etkiler yarattı. Bu yaşananlardan en çok etkilenenlerden biri de AVM’ler oldu. Gerek AVM yatırımcıları gerekse perakendeciler çok zor günler yaşadı. AYD’nin bu noktada üstüne bu sorumluluğu alarak böyle bir girişimde bulunması bizleri çok mutlu etti. Biz, elimizden geldiğince hem AYD’nin hem de Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olan organize perakende de faaliyetlerini sürdüren tüm kurumların yanındayız ve destek olmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Akademetre Research Genel Müdürü Halil İbrahim Zeytin’in araştırma sonuçlarını paylaştığı toplantıda Prof. Dr. Emre Alkin ise konun ekonomik boyutuna ve sonuçların gelecek dönemdeki yansımalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz