Ana Sayfa Gündem Ayaydın-Miroglio Grup: Yatırıma devam

Ayaydın-Miroglio Grup: Yatırıma devam

İpekyol, Machka ve Twist markalarının yaratıcısı Ayaydın Grup ve İtalyan Miroglio ortakığı, yatırımlarını hızla sürdürüyor. Ayaydın-Miroglio Genel Müdürü Uğur Ayaydın, 2023 ciro hedeflerinin 500 milyon dolar olduğunu belirtti.

Türk tekstil sektörünün amiral gemisi, İpekyol, Machka ve Twist markalarının yaratıcısı Ayaydın Grup ve dünya devi İtalyan Miroglio ortaklığı ile 2008 yılında kurulan Ayaydın-Miroglio Grubu, Türkiye’deki yatırımlarına hız kesmeden devam edeceklerini açıkladı.

Türkiye’nin her dönem krizleri fırsata çevirmeyi başardığına dikkat çeken Ayaydın-Miroglio Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, “Son aylarda ülke olarak pek çok üzücü olayı üst üste yaşadık. Güçlü bir ülke olarak, halkımızın birlik ve beraberliğe olan inancı ile zorlukları aşmayı ve krizlerin hepsini fırsata çevirmeyi başardık. Hükümetimizin aldığı hızlı kararlar, izlediği doğru politika ve halkımızın demokrasiye olan inancı ile bu son krizi de çok kısa sürede daha büyük bir krize dönüşmeden, yara almadan atlattık. Artık ülkemiz için daha fazla çalışmamız, daha fazla emek sarfetmemiz lazım. 7/24 çalışmalı, üreterek ve ihracat yaparak bu açığı kapatmalıyız. Biz bu konuda Ayaydın Miroglio Grubu olarak üstümüze düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Turquality’nin hem grubun motivasyonunu hem de yurtdışındaki büyüme performansını olumlu yönde etkilediğini belirten Yalçın Ayaydın, “ 2015 yılına oranla 2016 yılında ciromuzu yüzde 20 artıracağız. Yılın ilk altı ayında ciro hedefimizin yüzde 105’ini gerçekleştirdik. İhracatımız geçen yıla göre iki katına ulaştı” dedi.

200. mağaza Akbatı AVM’de

15 Temmuz sonrası Orta Doğu’daki iş ortakları ile yaptıkları görüşmelerde franchise’ların Türkiye’ye olan inançlarının tam olduğunu gördüklerini ve Türkiye’de kısa sürede sağlanan istikrar ortamı nedeniyle yurtdışındaki mağaza açılışlarına hız verdiklerini söyleyen Ayaydın-Miroglio Genel Müdürü Uğur Ayaydın, “2016 yılında Ipekyol ve Machka’yı İtalya’ya taşıdık. Yine bu yıl içinde Suudi Arabistan’da üçüncü mağazamızın açılışı gerçekleştirdik. Suudi Arabistan’ın en büyük master franchise’larından ve aynı zamanda birçok önemli AVM’lerin sahibi olan iş ortağımıza yaptığımız son ziyaretimizde markalarımız için, sahip oldukları AVM’lerin en iyi lokasyonlarında üç yeni mağaza açma konusunda anlaştık. 2017 yılı sonuna kadar toplam beş mağaza daha açmak için görüşüyoruz. Yurt dışında İran, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Bahreyn, Kıbrıs, Azerbaycan’da toplamda 15 mağazamız var. 2016 yılı sonuna kadar 4 mağaza daha açarak 19 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. 2017 yılında ise grup olarak yurt dışında daha agresif bir büyüme hedefliyoruz, Azerbaycan, Kuveyt, Katar, Arabistan ve İran’da 17 mağaza daha açmayı planlıyoruz” dedi.

Ayaydın-Miroglio Grubu olarak 2016 yılında yurt içinde de büyüdüklerini belirten Uğur Ayaydın, sözlerini şöyle sürdürüd:
“Türkiye’de 42 şehirde 136 Ipekyol, 58 Twist ve 6 Machka olmak üzere toplam 200 mağazamız bulunuyor. Bugün 200. mağazamızın açılışını Akbatı AVM’de Ipekyol markası ile gerçekleştireceğiz. 2016 yılı içinde şu ana kadar 15 mağaza açtık. Yıl sonuna kadar 8 mağaza daha açarak 2016 yılında toplamda 23 mağaza açmış olacağız. 2016 yılını 208 mağaza ile tamamlamayı hedefliyoruz. 2017 yılında ise yurtiçinde 20 mağaza daha açmayı hedefliyoruz. Bu yıl toplamda 20 milyon TL’lik yatırım yapmış olacağız. Grup olarak 2023 ciro hedefimiz ise 500 milyon dolar. Geçen sene çalışan sayımız bin 600 iken, bu sene toplamda bin 750 çalışanla Ayaydın Miroglio ailesi olarak da büyüdük” dedi.

“Türkiye’ye güveniyoruz”

Ayaydin-Miroglio

Türkiye’nin güçlü ekonomisine duydukları güvenin geçmişte olduğu gibi bugün de devam ettiğini belirten Ayaydın-Miroglio Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Giuseppe Miroglio, “Ayaydın Grubu ile 2008 yılında imzaladığımız ortaklık anlaşmasının ardından büyük başarılara imza attık. Ayaydın-Miroglio Grubu 2008’den beri yaklaşık 6 kat büyüdü, önümüzdeki dönemde grubu çok daha ileri noktalara taşımayı hedefliyoruz. Ayaydın-Miroglio Grubu olarak 2023 hedefimiz doğrultusunda grup bünyesindeki markalarımızı büyütmeye devam edeceğiz. Ayrıca Ayaydın-Miroglio Grubu olarak Türkiye’deki yatırım fırsatlarına daha çok odaklandık ve önümüzdeki dönemde bu fırsatları hız kesmeden hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda kendi segmentimizdeki markalar ile görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Yurt dışında adeta Türkiye’nin fahri elçisi gibi çalıştığını söyleyen Giuseppe Miroglio, “Türkiye’nin ne kadar güçlü bir ülke olduğunu, Ayaydın Grubu ile yakaladığımız başarıyı bulunduğum tüm platformlarda anlatıyorum, anlatmaya da devam edeceğim. Türkiye’de son dönemde yaşanan sıkıntılara rağmen, inancımız azalmadı, aksine daha da arttı” dedi.

“Satın almamızı 100 milyon euroya çıkartıyoruz”

Türkiye’deki mevcut işbirlikteliklerinin yanı sıra Miroglio Grup’un diğer markaları için de Türkiye’den büyük ölçekte satın almalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Giuseppe Miroglio, “Miroglio Grup, dünya çapında 34 ülkede 49 şirket ve 3 organize sanayi bölgesi ile faaliyet gösteriyor. Grubumuz bünyesinde yer alan 11 farklı markamız (Motivi, Oltre, Caractere, Diana Gallesi, Elena Miro, Fiorella Rubino, Luisa Viola, Per Te by Krizia, Ipekyol, Machka, Twist) için satın almamızın büyük bir kısmını Türkiye’ye kaydırıyoruz. Türkiye bizim için daha stratejik bir nokta olmaya başladı. Bu nedenle 2016 yılı satın alma hedefimizi iki katına 100 milyon euro’ya çıkartıyoruz” dedi.

Ayaydın – Miroglio Grubu

Ayaydın-Miroglio Grubu, Türk hazır giyim sektörünün öncü firmalarından Ayaydın ile İtalyan kumaş devi Miroglio’nun Mayıs 2008’de buluşmalarıyla kuruldu. Bu ortaklığın kökleri Türkiye’de 1986, İtalya’da ise 1883 yılına dek uzanıyor.

1986 yılında ilk markası Ipekyol ile perakende hazır giyim sektörüne adım atan Ayaydın Grubu, kısa süre içinde iç pazarda saygın bir konuma ulaştı. Ardından, 1997 yılında Twist ve 2004 yılında Machka markalarını oluşturarak yalnızca iç pazarın değil küresel pazarın da etkin bir oyuncusu olma hedefi doğrultusunda yoluna devam etti

Faaliyetlerini 1883 yılından bu yana sürdüren Miroglio Grubu, o günden bugüne sergilediği istikrarlı büyüme süreci ve özellikle son yarım yüzyılda gerçekleştirdiği atılımlarıyla hazır giyim, markalaşma ve perakende alanlarında İtalyan tekstil pazarının sınırlarını aşarak küresel ölçekte öncü oyunculardan biri oldu.

Ayaydın ve Miroglio, yapıları ve gelişme anlayışları açısından birçok benzerlikler taşıyan iki kurum. Yalnızca kadın giyimi üzerine uzmanlaşan her iki grup da yüksek kalite ilkesinden ödün vermeksizin perakende alanında hızla büyüme ve etkinlik alanını yaygınlaştırma perspektifine sahiptir. Stratejik perspektifteki bu benzerlik ve çalışma anlayışlarındaki uyum, ortaklıkta fark edilir bir sinerjinin oluşmasına önayak oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz