Ana Sayfa Hizmet-Tedarik Avrupa, 1 yılda 3 milyar temassız ödeme yaptı

Avrupa, 1 yılda 3 milyar temassız ödeme yaptı

Hızlı, kolay ve güvenli ödeme yapılmasını sağlayan temassız kartlar hızla yaygınlaşıyor ve temassız ödeme sayısında sıçrama yaşanıyor. 165 milyon Visa temassız kart bulunan Avrupa’da 1 yılda 3 milyar temassız ödeme gerçekleşti. Temassız ödemelerdeki artışın, temassız özellikli POS’larla birlikte daha da hızlanması bekleniyor.

Hızlı, kolay ve güvenli ödeme yapılmasını sağlayan temassız kartlar, Avrupa’da hızla yaygınlaşıyor. Temassız kart ve temassız ödeme sayısında adeta sıçrama yaşanıyor. 165 milyon Visa temassız kart ve 3,2 milyon temassız satış noktası bulunan Avrupa’da, Mayıs 2015 – 30 Nisan 2016’yı kapsayan bir yıllık dönemde, Visa temassız kartlarla 3 milyar işlem gerçekleşti. Sadece geçtiğimiz Nisan ayında 360 milyon temassız ödeme işlemi yapıldı. Bu rakam saniyede 140 işlem anlamına geliyor ve önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 150’lik bir artışa işaret ediyor. 2013’te Visa ile yapılan yüz yüze işlemlerde her 60 işlemden biri temassızken, bugün her 5 işlemden 1’i temassız olarak yapılıyor.

Avrupa’da temassız ödeme teknolojisinin günlük hayattaki en dikkat çekici örneğine ise toplu taşımada rastlanıyor. 2015 yılında, Londra metro ve otobüslerinde yolculukların 4’te 1’i temassız kartlarla ödendi. Bu işlemlerin yüzde 90’ı ise Visa kartlarıyla yapıldı. Bu sayede turistler kendi ülkelerinden aldıkları Visa kartlarıyla, Londra’da toplu taşımadan faydalanabildiler.
Temassız ödemelerin Avrupa pazarında yakaladığı ivmede Mc Donald’s, Starbucks, Carrefour gibi dev perakende zincirleriyle yapılan işbirliklerinin etkisi de önemli rol oynuyor. Önümüzdeki yıllarda bu tür büyük işbirliklerin artması bekleniyor. Öyle ki geçtiğimiz yıl Avrupa’da temassız ödeme sayısı restoranlarda yüzde 253, perakendede yüzde 246, marketlerde yüzde 219, gıda harcamalarında ise yüzde 196 artış gösterdi.

Türkiye’de temassız Visa kart sayısı 8,5 milyona ulaştı

Temassız kartlar ve temassız ödeme işlemleri Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de hızla yaygınlaşıyor. Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel, temassız kartların kullanımına ilişkin olarak şunları söylüyor:
“Temassız ödemelerin Türkiye’de de hızla yaygınlaştığını görüyoruz. 2015 temassız ödemeler için gerçek anlamda bir sıçrama yılı oldu. En önemlisi son dönemde temassız satış noktalarında büyük bir artış başladı. Temassız terminal sayısının 300 bini aştığı Türkiye’de, temassız Visa kart sayısı da 8.5 milyona ulaştı. Bugün Türkiye’deki Visa kredi kartlarının 3’te 1’i temassız ödeme özelliğine sahip. Ülkemizde marketten ulaşıma yemekten giyime kadar çok geniş bir alanda günlük ödemeler temassız kartlarla hızlı ve güvenli bir şekilde yapılabiliyor. Temassız işlem sayısının önümüzdeki dönemde hızlanarak artmasını bekliyoruz; çünkü 2016 itibariyle yeni verilen tüm POS’ların temassız özellikli olması bekleniyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz