Ana Sayfa Gündem AVM’ye tasfiye kararı

AVM’ye tasfiye kararı

Avrupa ve Türkiye’nin ilk otomobil AVM’si Autopia’da, ortaklıkların mal paylaşımı anlaşmazlıkları yüzünden tasfiyeye gidildi. Mahkemenin önce kayyum ataması yaptığı Autopia AVM’de sorunlar çözülemeyince AVM’nin tasfiyesine karar verildi. Atanan tasfiye memuru borçları ödeyecek kalan malları, Keleşoğlu- Gül İnşaat’ın sahipleri arasında bölüşecek.

Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın da ilk otomobil konseptli AVM’si Autopia’da ortaklar mal paylaşımında anlaşamadı. 300 milyon dolar değerindeki Autopia AVM için önce kayyum ataması yaptı ama sorunlar çözülemedi. Mahkeme son olarak şirketin tasfiyesine karar verdi. Atanan tasfiye memuru borçları ödeyecek kalan malları, Keleşoğlu- Gül İnşaat’ın sahipleri arasında bölüşecek. Ortaklar arasındaki anlaşmazlık yüzünden galericilerin yanı sıra yatırımcılar da zor durumda kaldı.

Keleşoğlu İnşaat-Gül İnşaat Ortaklığı ile Esenyurt’ta inşa edilen üç stadyum büyüklüğündeki Autopia’da toplam 542 mağaza bulunuyor. Autopia’nın yüzde 41 hissesi Gül İnşaat’a, yüzde 52’si Keleşoğlu’na, yüzde 5 hisse ise Hasyap Gayrimenkul Yatırım Paz. AŞ’ye ait bulunuyor. Dev merkezdeki 542 mağazadan 270 kadarı otomobil galericilerine ve yatırım amaçlı alanlara satıldı. Ancak, Nisan 2013’te proje tamamlandıktan sonra ortaklar arasında paylaşım konusunda anlaşmazlık yaşandı.

Sorunu kayyum çözemedi

Taraflar başlangıçta varlıkların bölüşülmesi için kolları sıvadı. Bu konuda önemli bir aşama da kaydedilmesine karşın son anda bölüşüm işlemlerinde sorun çıktı. Taraflar davalık oldu, karşılıklı birçok dava açıldı. Açılan dava dosyalarında yer alan belgelere göre, taraflar birbirlerine suçlamalarda bulundu. Bu süreçte projeden mağaza alanlar ise, iskân, tapu ve yönetim sorunlarının çözülmesi için Keleşoğlu ve Gül İnşaat’ın sahipleri arasında arabuluculuk yapmaya çalıştı. Ancak yine de olumlu sonuç alınamadı. Mahkeme, zarar görmeye başlayan Autopia (Otomobil Dünyası İnşaat ve Turizm AŞ) için kayyum ataması yaptı. Autopia’nın ortağı Yaşar ve Yalçın Gül kardeşler ise, mahkemeden, “Ya malları aramızda böl ya da şirketi feshet” talebinde bulundu.

“Ortak amacın gerçekleşmesi mümkün değil”

Bakırköy 7. Asliye Ticaret Mahkemesi, yaptığı yargılama sonrası gerekçeli kararını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Mahkeme, ortaklar arasında ciddi anlaşmazlık bulunduğunu, bu sorunun giderilemediğine hükmetti. Mahkeme, taraflar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle projenin her geçen gün zarar gördüğüne işaret etti. Yönetim boşluğu nedeni ile çalışanların ücretlerinin ödenmediğine işaret eden mahkeme, Keleşoğlu Grubu’nun, Autopia’da var olan satış ofisine alternatif bir satış ofisi kurduğuna işaret etti. Taraflar arasında, sorunun çözümü için yapılan görüşmelerde arbede yaşandığına işaret edilen mahkeme kararında “Tüm bu nedenlerle şirketin ortak amacının gerçekleşmesinin mümkün olmadığı…” yönünde hüküm kuruldu.

Autopia AVM

autopia-avm-1

*Projenin hali hazırdaki değeri 300 milyon dolar.

*Toplam 542 mağaza bulunuyor.

*Yılda 6 milyon kişinin ziyaret etmesi planlanıyordu.

*Proje 3 stadyum büyüklüğünde.

*47 dönüm arazi üzerine kuruldu.

*800 metrelik test-drive pistine sahip.

*Mağazalar, 250 bin dolar ile 1,5 milyon dolar değerinde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz