Ana Sayfa Gündem AVM’lerde revir zorunluluğu için son gün 26 Şubat

AVM’lerde revir zorunluluğu için son gün 26 Şubat

Bir yıl önce alışveriş merkezlerine “acil tıbbi müdahale ünitesi” bulundurma şartı getirilmişti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı yönetmeliğe göre AVM’lerin bu şartı yerine getirmeleri için son gün 26 Şubat.

Alışveriş merkezlerine acil tıbbi müdahale ünitesi zorunlu. Henüz bir reviri olmayan alışveriş merkezleri için son gün 26 Şubat. Yaralanan ya da hastalanan kişinin hızlıca sağlık ünitesine ulaşması, ilk müdahalesi yapıldıktan sonra da hızlıca ambulansa ulaşabilecek şekilde kurgunun sağlanmış olması gerekiyor.

AVM’lerdeki revirin en az 20 metrekare olması ve acil durumlarda müdahale için belirlenen asgari ekipmanı bulundurması gerekiyor.

Yönetmeliğe göre, satış alanı 20 bin ile 50 bin metrekare arasındaki AVM’lerde 2 acil tıp teknisyeni, 50 bin ile 100 bin metrekare arasındaki AVM’lerde bir paramedik ve bir acil tıp teknisyeni, 100 bin metrekare ve üzeri AVM’lerde ise bir doktor ve bir acil tıp teknisyeni bulunması şart.

Alışveriş merkezlerinde en sık basit yaralanmalar ve tansiyon problemleri yaşandığını belirten Medline Operasyon Müdürü Özgür Özalp da, “Küçük yaralanmalar, yemek katlarındaki boğulma tarzı boğazına bir şey kaçma, tansiyon yükselmesi, ateş, solunum yolu rahatsızlıkları görülebiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz