Ana Sayfa İNDEKS BMD “AVM’ler ve mağazalar güvenilir yerler”

“AVM’ler ve mağazalar güvenilir yerler”

BMD Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, terör olayları sonrasında sosyal medyada “AVM’lere gitmeyin” gibi kampanyalar yapılmasının çok yanlış olduğunu ifade etti. Kariyo “AVM’lere insanların yeniden çekilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Bize düşen görev, tüketicileri, AVM’ler ve mağazaları daha güvenilir bir yer haline getirdiğimize ikna etmek” diye konuştu.

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Yönetim Kurulu Başkanı Sami Kariyo, AVM’lere insanların yeniden çekilmesi için çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “Bize düşen görev; tüketicileri, AVM’ler ve mağazaları daha güvenilir bir yer haline getirdiğimize ikna etmek” diye konuştu. Kariyo, terörün Türkiye’ye özgü bir şey olmadığını, bunun sonuçlarının birçok ülkede görüldüğünü söyledi. Kariyo, Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısı sonrasında mağazalarındaki ziyaretçi sayısı ve cirolarının ciddi derecede düştüğünü aktararak, buna karşın son iki günde ciddi bir iyileşme gördüklerini anlattı. İnsanların yavaş yavaş unutmasının bu gelişmedeki faktörlerden biri olduğunu dile getiren Kariyo, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İkinci faktör ise biz tüketiciler ve perakendeciler, bir görevle karşı karşıya kaldığımızı anlamaya başlıyoruz. Bu görev de şu; dünyada bu terör hikayesi ile güvenlik meselesini, nerede olursanız olun yüzde 100 çözebilmeniz mümkün değil. Korkularımız, endişelerimiz, tedirginliklerimiz olabilir. Bunlar çok insanca ve doğal duygular ama hiçbir insan bunlarla kolay kolay yaşayamaz. Bunları kafamızdan atıp yeni bir davranış biçimi geliştirmemiz gerek. Bu davranış biçimi de gündelik yaşantımızı normalleştirmek ve sürdürmektir. Bence bütün dünyanın ve Türk halkının yaptığı da bu.”

“Güvenlik konusunda çalışmalar yapıyoruz”

sami-kariyoKariyo, terör olayları sonrasında sosyal medyada “AVM’lere gitmeyin” gibi kampanyalar yapılmasının çok yanlış olduğunu ifade etti. AVM’lerin ziyaretçi sayısı ve cirolarının, terör olayları öncesindeki seviyelere ulaşıp ulaşmadığına ilişkin Kariyo, “Satışlarda yüzde 10 civarında bir iyileşme olduğunu söyleyebilirim ama bu rakam markadan markaya değişiyor” diye konuştu. Kariyo, AVM’lere insanların yeniden çekilmesi için çalışmalar yürüttükleri bilgisini vererek, şunları söyledi:
“Bu güvenlik meselesi konusunda iki alanda çalışma yapıyoruz. Bunlardan biri; Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) bünyesinde bir çalışma grubu oluşturduk. Burada ‘İnsanlara güvenlik algısını daha nasıl profesyonelce sunabiliriz?’ üzerinde çalışıyoruz. Bu AVM’ler düzeyinde geniş boyutlu bir çalışma. İkinci olarak BMD bünyesinde bir çalışma yapıyoruz. Bu da ‘mağazalarımızı nasıl daha güvenli hale getiririz, tüketicilerle güven ilişkini nasıl kurabiliriz?’ diye bir çalışma.”
Kendilerine düşen görevin; tüketicileri, AVM’ler ve mağazaları daha güvenilir bir yer haline getirdiklerine ikna etmek olduğunu vurgulayan Kariyo, “Çalışma gruplarımızı oluşturalı 1 hafta oldu. Pazartesi günü yeniden federasyonla toplantımız var. Salı günü BMD toplantımız var. Bunların sonuçlarını biran evvel ortaya koymaya çalışacağız” değerlendirmelerini yaptı.

“Türkiye’ye ve yatırımlarımıza güveniyoruz”

Yerli ve yabancı yatırımcıların Türkiye’ye yatırıma ilişkin bakış açısını da değerlendiren Kariyo, “Yerli yatırımcıların bu ülkeye yaptığı milyonlarca dolarlık yatırımı var. Bunların bir anda köşeye atılması söz konusu bile olamaz. Biz zaten Türkiye’deki perakendeciler ve yatırımcılar olarak her şeyimizi bu topraklara yatırmışız. Bundan vazgeçmemiz fiziki olarak mümkün değil” dedi.
Kariyo, yabancıların yatırım için birçok seçeneğinin bulunduğunu dile getirerek, kendilerinin seçeneğinin bulunmadığını ve Türkiye’ye yatırım yapma yolunda devam etmek istediklerini vurguladı. Hayatın biraz daha normalleşmesi gerektiğine dikkati çeken BMD Yönetim Kurulu Başkanı Kariyo, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bizim çıkıp, ‘Daha fazla alın, daha fazla tüketin’ dememizin doğru olmadığını düşünüyorum. Perakendecilerin yapması gereken şey; ‘Biz hazırız, size hizmet vermeye açığız’ demeleri, aynen bizim yaptığımız gibi… Biz pazar günü İstiklal Caddesi’nde perakendeciler olarak toplandık ve bütün mağazaları gezdik. Hem çalışanlara moral verdik hem de tüketicilere dedik ki ‘Merak etmeyin, biz Türkiye’ye ve yatırımlarımıza güveniyoruz. Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz. Biz hazırız, siz hazır olmaya başladığınız zaman gelin tüketiminizi gerçekleştirin.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz