Ana Sayfa Dünyadan Amazon, 100 bin kişiyi işe alacak

Amazon, 100 bin kişiyi işe alacak

Online alışverişte ilk tercih edilen alışveriş sitelerinden olan Amazon önümüzdeki bir buçuk yıl içerisinde 100 bin yeni istihdam yapacağını ilan etti. ABD’de tam zamanlı olarak istihdam edilmesi planlanan kişilerin hangi bölümlere alınacağı ise netlik kazanmadı.

İnternet perakende satış devi Amazon 18 aylık istihdam hedeflerini duyurdu. Buna göre Amazon 100 bin Amerikalıya yeni bir istihdam olanağı sunacak. Online satış sitesi yaptığı açıklamada çalışanların tam zamanlı olarak istihdam edileceğini de bildirdi. Amazon bu çıkışla Amerika’daki personel rakamlarını 2018 yılın ilk yarısına kadar 280 bine seviyesine taşımış olacak.

Yeni istihdamların ise büyük bölümünün ikmal merkezlerinde, mühendislik alanlarında ve yazılımcı şeklinde yapılacağı ifade edildi. Online perakende devi bunların yanında Amerika’da yeni personel rakamlarının beş senede 150 bin seviyesine yükseltilmesini planlıyor.

Depolarında siparişleri robotlar hazırlıyor

Online alışveriş sitesi Amazon’a sipariş verenlerin siparişlerini robotlar hazırlıyor. Şirketin ürün depolarında beşeri insan gücü neredeyse hiç kullanılmıyor. Son duyurulan istihdam haberi işsizler için bir umut olsa da uzun vadede bu gibi uygulamalar işsizlik rakamlarının ABD’de yükselmesine neden olacak.  Bunların yanı sıra şirket dağıtım araçlarını da sürücüsüz araçlardan tercih ediyor.

Perakende sektörünün önüne geçti

ABD’de perakende sektörünü inceleyen bir şirkettin elde ettiği veriler ise Amerika’da sektörün yaşadığı yavaş çöküşü gözler önüne serdi. Yapılan araştırma neticesinde geçen 4 yıl içerisinde sıcak satış hizmeti veren perakende sektörü 200 bin kadar personeli işten çıkarttı. Geçici olarak istihdam edilen personel sayısı ise 100 bin civarında olarak açıklandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz