Ana Sayfa Dünyadan Alman perakende sektörü yüzde 3 büyüdü

Alman perakende sektörü yüzde 3 büyüdü

Almanya’da perakende sektörü yüzde 3 oranında büyüdü. Perakende sektöründeki büyümede, artan ücretler, işsizliğin ve enerji fiyatlarının düşmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

Artan ücretler, işsizliğin ve enerji fiyatlarının düşmesiyle Almanya’da perakende sektörü geçtiğimiz yıl yüzde 3 oranında büyüme gösterdi.  Alman perakendeciler 2015 yılında, son 2 yıla göre daha yüksek bir satış gerçekleştirdi. Federal İstatistik Kurumu verilerine göre perakende satıştan kazançlar yüzde 2,8 ile 3,1 aralığında yükseldi. Ciro artışı enflasyondan arındırılmış olarak reel bazda yüzde 3 civarında gerçekleşti. Bu reel artışın nedeninin, geçtiğimiz yıl enflasyonun sadece yüzde 0,3 oranında olmasına bağlanıyor.

Büyümenin nedeni artan ücretler ve düşük işsizlik

Perakende sektöründe artışın nedeni düşen işsizlik rakamlarıdır. Federal iş kurumu geçen yıl 2 milyon 750 bin kişinin işsiz olduğunu açıklandı. Bu rakam 1992 yılındaki verilerden daha düşük. Artışın diğer sebepleri ise artan ücretler ve düşük enerji fiyatları. Düşük benzin fiyatları sayesinde tüketiciler daha çok araç kullanarak alışveriş yapıyorlar.

Perakende sektöründe gıda, içecek ve sigara satışlarındaki artış nominal olarak yüzde 2,9 reel olarak (enflasyondan arındırılmış) geçen yıla göre yüzde 2,4 arttı. Gıda dışı satıştaki artış geçen yıla göre reel olarak yüzde 3,2 artış gösterdi. Özellikle internet satışları yüzde 9’dan daha fazla yükseldi.

Son yıllarda perakende satıştaki artış rakamları 2015 yılından daha düşük. 2010 yılında reel bazda yüzde 1,5, 2011 yılında yüzde 1,1, 2012 ve 2013 yılında yüzde 0,1 ve 2014 yılında ki artış ise yüzde 1,2 gerçekleşti.
Çeviri: AVMDergi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz