Ana Sayfa Gündem Alışverişte Örümcek Adam galibiyeti

Alışverişte Örümcek Adam galibiyeti

Her zaman olduğu gibi okulların açılmasına kısa bir süre kala alışveriş noktaları büyük yoğunluğa sahne oluyor. Bu dönemde, özellikle lisanslı ürünler çocukların ilgi odağı haline geliyor. Dünyaca ünlü araştırma şirketi Nielsen’in verileri, bu dönemde öğrencilerin hangi karakterleri tercih ettiğini ortaya koyuyor.

Çocuklar, hayranı oldukları kahramanlardan okul döneminde de vazgeçmiyor. Nielsen’in araştırmasında, raflarda çeşitli kategorilerde ve ürünlerde çizgi film/süper kahraman karakterlerinin kullanımının yoğun olduğunu görülüyor. Yine araştırmaya göre, son dönemde çocuklar tarafından en beğenilen çizgi film karakterlerinin başında yüzde 15’le Örümcek Adam, yüzde 11’le Süpermen ve yüzde 10’la Hello Kitty geliyor. Bu üçlüyü, çocukların tercih sırasına göre Tom ve Jerry, Winx, Batman, Ninja Turtles, Mickey Mouse, Bugs Bunny, Pepee, Tweety ve Benten gibi diğer beğenilen karakterler izliyor.

Nielsen’in İstanbul, Adana, İzmir, Gaziantep, Ankara, Bursa, Samsun, Tekirdağ, Malatya, Kayseri, Trabzon ve İzmir’de bin anne ile gerçekleştirdiği araştırmada, katılımcıların yüzde 38’i 25-34 yaş aralığında, yüzde 34’ü 35-44 yaşları arasında, yüzde 28’i ise 45-55 yaşları arasında bulunuyor. Katılımcı annelerin yüzde 52’si kız çocuğa, yüzde 48’i ise erkek çocuğa sahip olduklarını ifade ederken, çocukların yüzde 23’ü okul öncesi, yüzde 46’sı ilkokul, yüzde 17’si ortaokul ve yüzde 14’ü lise seviyesinde.

Yine araştırmaya katılan annelerin yüzde 82’si çocuğunun devlet okuluna gittiğini, yüzde 18’i ise özel okula devam ettiğini belirtiyor. Okula dönüş zamanı yapılan alışverişlerin yüzde 77’sine tüm aile ya da anne-çocuk birlikte çıkıyor. Toplamda markette geçirilen ortalama süre ise 73 dakika olarak saptanmış durumda.
Geçen yılki büyüme, yüzde 10,8 ile ortalamanın üzerinde
Nielsen’in yaptığı araştırma, 2014-2015 okula dönüş döneminde ulusal zincirlerdeki büyüme trendinin 12 aylık ortalamanın üzerinde gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Geçtiğimiz yıl ise yüzde 10,8’lik büyüme oranı ile yüzde 9’luk yıllık ortalamanın üzerinde bir büyüme göze çarpıyor. Bunun en önemli nedeni olarak da Kurban Bayramı’nın okula dönüş dönemine denk gelmesi gösteriliyor. Aynı durumun bu yıl da yaşanacak olması nedeniyle, piyasalarda büyümenin yine ortalamanın üzerinde kalacağı beklentisi bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz