Ana Sayfa İNDEKS Adidas Adidas mağazalarında plastik alışveriş torbalar tarih oluyor

Adidas mağazalarında plastik alışveriş torbalar tarih oluyor

Adidas Group kendi perakende mağazalarındaki plastik alışveriş torbalarının kullanımına son veriyor. Yılda yaklaşık 70 milyon plastik alışveriş torbasının kullanımına son verilecek. Bu, adidas Group’un daha sürdürülebilir bir şirket haline gelme yolunda çıktıkları yolculukta atılan bir başka önemli adım.

Adidas Group, Dünya Günü’nü kutlamak ve sürdürülebilirlik taahhüdünü vurgulamak amacıyla, dünya genelindeki tüm adidas perakende mağazalarında plastik alışveriş torbalarının kullanımına son verilerek kağıt torbalara geçiş yapılacağını ve Haziran 2016’dan itibaren Rusya ve Kazakistan’ın da buna dahil edileceğini duyurdu.

Bunun yanı sıra, geçen yıl Adidas Group ortakları ile birlikte çalışarak franchise verdiği mağazaların çoğunun da Haziran 2016’dan sonra kağıt torbalara geçiş yapacaklarının taahhüdünü aldı. Bu gelişme, Adidas Group’un dünya genelinde 14.000’den fazla perakende mağazasında her yıl yaklaşık 70 milyon plastik alışveriş torbasının kullanımına son vermesi anlamına geliyor (Birleşik Devletler’de 3 milyon, Almanya’da ise 2 milyon plastik torba).

Plastik alışveriş torbalarının aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması, yeni başlattığımız 2020 Sürdürülebilirlik Stratejisi “Spora yer açın” doğrultusunda, üretim aşamamızda, ürünlerimizde ve mağazalarımızda sürdürülebilirliğin sürekli olarak arttırılması için gösterdiğimiz çabaların bir parçasıdır. Küresel Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Roland Auschel, “Ancak, bundan daha fazlası da var. Mağaza personelimiz de tüketicileri bizimle beraber bu yolculuğa çıkarma konusunda eğitildi. Bu nedenle tüketicilere kağıt torbayı vermeden önce, bu torbaya gerçekten ihtiyaçları olup olmadığını soracağız. Ürettiğimiz torbaların sayısını azaltmak aynı zamanda çevresel ayak izimizi de azaltmak anlamına geliyor ve daha sürdürülebilir bir şirket haline gelmemize yardımcı oluyor” dedi.

Plastik alışveriş torbalarının kademeli olarak kullanımdan kaldırılması çalışmaları bir yıl önce şirketin Parley for the Oceans ile ortaklık yaptığını duyurmasıyla başladı. adidas, kurucu üye olarak okyanuslar için yapılan çalışmalarda eğitim ve iletişim çalışmalarının yanı sıra, okyanuslar için plastik kirliliğini sona erdirmeyi amaçlayan Okyanus Plastik Programı (A.I.R., Uzak dur, Engel ol ve Yeniden tasarla) ile Parley’i destekliyor. adidas Grup, plastik torbaların kademeli olarak kullanımdan kaldırılmasının yanı sıra daha önce geri dönüştürülmemiş plastiğin kullanımını da azaltmak amacıyla somut adımlar attı.

Örneğin, 31 Aralık 2015 tarihinden itibaren tüm vücut bakım ürünlerinde plastik mikro boncukların kullanılmasının sona erdirilmesi. 2015 yılının 3.üncü çeyreği itibarıyla Herzogenaurach’da (Almanya) bulunan merkezdeki toplantılarda plastik şişelerin kullanımına son verilmesi

Adidas Group’un programı, Dow Jones Sürdürülebilirlik indeksi ve FTSE4Good indeksi gibi sosyal açıdan sorumlu önde gelen yatırım derecelendirme ajansları tarafından düzenli olarak onaylanıyor. adidas Group 2015 yılında, art arda 16.ncı defa Dow Jones Sürdürülebilirlik indeksine dahil edildi, medya ve yatırım danışmanlık şirketi Corporate Knights’ın Dünya Ekonomik Forumunda duyurduğu gibi, 2016 başında bir defa daha “Dünyanın En Sürdürülebilir Kuruluşları Global 100” içinde beşinci oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz